Şehrin vebali ŞUTSO üyelerinin boynunadır.
Reklam
  • Reklam
Mustafa Arisüt

Mustafa Arisüt

Şehrin vebali ŞUTSO üyelerinin boynunadır.

21 Haziran 2022 - 10:04

“ Şanlıurfa için en önemli sorun nedir?” diye soracak olsak kuşkusuz herkes “ekonomi” der. Tüm şehirler için böyledir ancak Urfa’nınki öze gelince hep sözde kalır.

Ekonomi için sanayinin ve ticaretin canlı ve sıkıntısız olması gerekir. Bunun için de güçlü, tecrübeli, işten anlayan temsilciler bulunmalı. Temsil edilen makamlar kentin gelişmesi için lazımken, bizim şehrimizde bu makamlar şahsın gelişmesi için önemli görülür ve sıçrama tahtası olarak kullanılmak istenir. Bu makamların kıymeti bilinse, hem bu hem öteki dünya için meylettikleri ve amaç edindikleri siyasetten, vekillikten, hatta belediye başkanlığından bile önemli.

Şanlıurfa’da sanayi ve ticaret erbaplarını temsil eden onlarca oda, siyad ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) var. “Hangisinin başında gerçek bir sanayici var?” diye soracak olsak, “hiç birinde” diye yanıt gelir. Ya çiftçi ya avukat ya müteahhittir başındakiler. Elbette bu meslekler de önemli ve kent için olmazsa olmaz ama sanayicileri temsil makamında çiftçi değil; Sanayide veya ticarette başarısıyla destansı üne sahip olan kişiler bulunmalıdır.

Yaklaşık 5 ay sonra yapılacak olan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) seçimleri kentin gidişatı, istikbali, istikrarı açısından son derece önemli. Bu oda bugüne kadar kentin sanayisinin ve ticaretinin gelişmesine pek bir yararı, iş insanlarının ise sorunlarına tercüman olamadı maalesef. Bu nedenle yapılacak seçimlerde meclis üyeliği için ortaya çıkan adayların kimlerle, nasıl hareket edeceği başkanın ve yönetimin belirlenmesinde şimdiden etkili olacak. Benim önerim meclis üyeliği adaylarının bağımsız hareket edip, meclis üyeliklerini elde ettikten sonra gerçekten sanayiden ve ticaretten anlayan, iş insanlarını gerçek anlamda temsil edecek ve kentin ticaretini iyi bir yerlere taşıyacak ismi, daha sonra belirleyip desteklemeleri gerekiyor. Ve belirlenecek isim kesinlikle bu başkanlığı siyasete basamak olarak kullanmayı düşünen olmamalı. Diğer illerdeki başkanlar gibi siyaset peşinde olan değil, siyasetin peşinde olduğu, liderlik vasfına sahip başkan ve yönetim kurulu üyeleri seçilmeli.

En azından çevre illerdeki başkanların CV’si incelenirse ne demek istediğim daha iyi anlaşılır. Bu illerdeki insanlar başarı üstüne başarı elde etmiş gözü, gönlü tok insanlar. Ne siyasete ne de herhangi bir mevki sahibinin gözüne girmeye ihtiyaçları var. Tek dertleri şehirlerinin kalkınması için çaba sarf etmek, proje üretmek, sorun çözmek… Ve bunun için gerekirse Ankara ile karşı karşıya gelmeyi göze almak. Bizdeki gibi “aman kötü olup siyasette önümü kendi elimle tıkamayayım” veya “oğlumu, damadımı bir yere yerleştireyim” kaygısında değiller. Bunca sıkıntılı süreçten geçtik ve geçiyoruz… Hangisi teşvik, hibe, prim veya vergi indirimi veya affı için açıklama yaptı? Kan ağlayıp karalar bağlayan üyelerinin sesi oldu.

Oy kullanacak olan üyelerin diğer illerin başkan profillerini belki tek tek bulup incelemeye zamanı olmayabilir ama İpekyol ve Ajans Urfa olarak, başkanların kimler olduğu, hangi meziyetlere sahip oldukları, başarılarının ne olduğunu önümüzdeki günlerde daha görünür bir şekilde yayınlamaya çalışacağız.

Şanlıurfa’da batıya adeta köle gibi çalışmaya giden mevsimlik tarım işçilerinin de, iş bulamadığı için evine akşam bir parça ekmek götüremeyen on binlerce işsizin de, sermaye bulamadığı, tefecilerin eline düştüğü veya çeşitli sıkıntılardan dolayı intihar edenlerin de vebali ŞUTSO seçimlerinde oy kullananların boynunadır.

Her yerde, her makamda, her temsiliyette olduğu gibi burada da “benim aşiretim”, “benim dayım”, “benim ağam”, “benim ortağım” denilip kentin derin, sakin ve hakim güçlerinin perde arkasındaki pazarlıklarına alet olup oy kullanarak; Memlekete ve çözüm bekleyen on binlerce mazlum ve mağdur insana ihanet edilmemelidir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar