Gıda ve Tarımı unuttuk Ahmet Bakanım !
Reklam
 • Reklam
Av.İbrahim Uğur Akdoğan

Av.İbrahim Uğur Akdoğan

Gıda ve Tarımı unuttuk Ahmet Bakanım !

22 Nisan 2018 - 13:52

Tarım Bakanımız AhmET Fakıbaba göreve geldiği günden beri ET İthalatı yapıyor,Et ile açıklamalar yapıyor. Yani et ile yatıp et ile kalkar olduk. Tamam kendisi aynı zamanda hayvancılık bakanı ama Gıda ve Tarımdan da sorumlu olduğunu birisi hatırlatmalı. Nitekim Tarım Bakanlığı'nı bakan yönetmiyor,lobiler yönetiyor. Mesela kırmızı et lobisi, hayvan ithal edersek et fiyatları ucuzlar diye bakanı ikna ediyor. Bakan da çıkıyor, 'Bu et fiyatları çok yüksek, bunu düşürmüyorlar, ben de hayvan ithal ederim' diyor. Önce bir tehdit, sonra ithalat, sonra da hayvancılık sektörü felç. Aslında bakanımız çözüm yoluna tarımdan başlasa zaten o iş çözülecekte neyse.

Şimdi de nişasta bazlı şeker lobisi Türkiye'de şekerpancarı üretimini bir kenara atıp, Amerika'dan daha çok mısır ithalatını istiyor. Dolayısıyla üzülerek söylüyorum ki; bu lobiler bakanlığı yönetiyor Evet her geçen gün yeni projeler üretildiğini söylüyorsunuz bakanım. Ancak uygulanıyor mu ,hayata geçti mi orasını daha görmedik. Üretimi arttırmak, ileri teknoloji üretimi yapmak, üreterek büyüyen, üreterek kalkınan bir ülke olmak hedefimiz olmalıdır.Tarımsal üretimimizi çeşitlendirmek, standardını artırmak ve uluslararası pazarda rekabet edebilecek düzeye getirmek için el birliğiyle çalışmak gerekir. Saman bile ithal almaya başladık yahu...

Neden diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ben söyleyeyim tarıma gereken ehemmiyeti vermediğiniz içindir. Sizce Mevsimlik Tarım İşçileri neden kendi memleketini bırakıp farklı farklı yerelere geçim kaynağını sağlamak için gidiyor gıda TARIM ve hayvancılık bakanım ? Bu ülkenin en önemli besin ihtiyacı olan buğday ekili arazi sayısı kazançı az olduğu için ekilmemeye başlandı. Buğday borsası kepenk kapatma aşamasına geldi. Neden mi?

Çiftçiye göre ;Beyaz Altın’ın desteklemesi ve kazancı fazlaymış.Gerçi çiftçiler bölgenin terörü haline gelen tedaş ile can çekişiyor el uzatan yok o ayrı bir konu. Siz ülke gezileri kapsamında sizleri soğan tarlasında,hayvan barınaklarında,süt tesislerinde görürken Şanlıurfa'da ne hikmetse kurum ve otel salonlarında çıkmamanıza anlam veremiyorum doğrusu. Sayın bakanım çözüm gerekiyor çözüm. Şanlıurfa güneşlenme süresinin en fazla yaşanan ili olması hasebiyle ;güneş enerjisi alanında atılım ve eğilim yapılarak çözüm bulunabilir. Böylece çiftçiyi Tedaş terörü belasından kurtarmış olursunuz. Sizler bir doktorsunuz: Önce teşhisi koymalısınız. Hep pansumanlar yapıp,geçici çözümler üretilerek ağızlara bal parmaklar sürmekle olmuyor.

Ayrıca bölgenin kanayan yarasına ameliyat yapılıp kesin çözüm sağlanması gerekir. En büyük hazinemiz Topraktır. Tarımsal ülke hedeflerimize ulaşmak için gayret gösteren çiftçilerimize kolaylıklar diliyorum. Ez cümle ;Tarım sorunları giderek büyüyor,derhal çözümler üretilmelidir. Aksi halde milli sermayemiz olan bu verimli topraklar elimizden kayıp gidecek.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Ali SOFUOĞLU
  4 yıl önce
  İbrahim uğur Akdoğan, Abim ağzına yüreğine sağlık resmen anlayamadığımız içimizdeki yarayı anlatın. Tebrik ediyorum.
 • Timur ibrahim
  4 yıl önce
  Elinize sağlik tespitler yerinde ama kime ne anlatasin bilen söylemez,söyleyen de bilmez.

Son Yazılar