Urfa’da mısırın tahmini üretim maliyeti açıklandı
Reklam
  • Reklam

Urfa’da mısırın tahmini üretim maliyeti açıklandı

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası, 2023 yılı ikinci ürün mısırın tahmini üretim maliyetini açıkladı. Üretim maliyetlerinin bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı mısır üretici satış fiyatı yükseldi. Peki, belirlenen tahmini rakam kaç lira oldu?

05 Ekim 2023 - 08:52

 

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi, 2023 yılı ikinci ürün mısırın üretim maliyetini açıkladı. Yapılan değerlendirmeye göre, tahmini ürünün maliyeti 6.96 TL oldu. Üretim maliyetlerinin de bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı ikinci ürün mısır üretici satış fiyatının en az 9.74 TL’nin altında olmaması gerektiği belirtildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi Başkanı Mustafa Yılmaz, mısırda desteklemelerin çok yetersiz olduğunu kaydetti.

“Bir yılda artan girdi maliyetleri, artan enflasyon dikkate alınmadan üretici yalnız bırakılmıştır” diyen Yılmaz, açılamasında şu ifadelere yer verdi:

“Üreticinin üretime devam edebilmesi için maliyetin esas unsurları olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve elektrik gibi temel unsurların sübvanse edilmesi artık kaçınılmazdır. Çiftçinin önünü görebilmesi için ürünün alım garantisinin olması gerekiyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube olarak 2023 yılı ikinci ürün Mısır kilogram maliyetini yaptığımız maliyet analizine göre 6.96TL. olarak belirledik. Üretim maliyetlerinin bir yılda yüzde 200- 300 artış göstermesinden dolayı ikinci ürün Mısır üretici satış fiyatının en az 9.74TL’nin altında olmaması gerekiyor. 3 krş olan Mısır prim desteğinin ise en az 100krş olması artan maliyetlerden dolayı kaçınılmazdır”.

AJANS URFA 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x