YENİ KÜRT PARTİSİ GELİYOR !
YENİ KÜRT PARTİSİ GELİYOR !
25 Ekim 2013 - Pazar 16:52
BDP-HDP gelişmeleri bir yana Kürtler'de yeni bir parti çalışması daha var.

Kürt siyasetini bir dönem etkisi altına alan DDKD, KUK, Rızgari, KAWA gibi örgütlerden gelenler, partileşme kararı aldı.

Taraf'ın haberine göre 1980’li yılların önemli Kürt siyasi fraksiyonları tek çatı altında bir parti kuruyor. 32 Yıl aradan sonra biraraya gelen Kürt siyasi fraksiyonların mensupları, bölgedeki siyasi hareketliliği dikkate alarak partileşme kararı aldılar.

Siyaset sahnesine çıkmaya hazırlanan eski siyasetçilerin kuracağı parti, liberal, demokrat, muhafazakârdan oluşucak. Toplumdaki bütün kesimlere seslenen bir parti programının hazırlanması için çalışmalara hız verildi.

YENİ YILDAN SONRA

Yeni partide, 1980 askerî darbesi ile siyaset sahnesinden çekilen ve birçok üyesi yurt dışına kaçmak zorunda kalan KDP, DDKD, KUK, Ala Rızgari, Özgürlük Yolu, Kawa, Rizgari ve Tekoşin gibi grupların eski mensupları yer alacak.

Partileşme çalışmalarını geçtiğimiz hafta başlatan Kürt siyasetçiler, Yeni Bir Siyasi Proje İçin Diyalog Komisyonu adıyla 50 kişiden oluşan bir komisyon kurdu. Yeni partinin yıl başından sonra resmen kurulması bekleniyor.

Taraf
Bu haber toplam 5115 defa okunmuştur.