FAKIBABA TREN'E TEKRAR BİNDİ...
FAKIBABA TREN'E TEKRAR BİNDİ...
23 Ocak 2013 - Pazar 23:26
Yerel seçimlerden bu yana tren ve ceket olayı tartışılırken, Fakıbaba’nın Ak Parti’den aday gösterilmeme gerekçesi hep unutuldu.

Yerel seçimlerden bu yana tren ve ceket olayı tartışılırken, Fakıbaba’nın Ak Parti’den aday gösterilmeme gerekçesi hep unutuldu. “Partinin değil halkımın hizmetinde olurum” dediği için gözden çıkarılan ve bu şekilde halkın büyük desteğini alan Fakıbaba, dört yıl sonra dün büyük bir mutlulukla “Partimin emrindeyim” dedi ve resmen Ak Partili oldu

 

Fakıbaba’nın Ak Parti’ye geçişi, dört yıldır karşı karşıya gelen tarafları adeta şoke etti. Ak Parti Grup Toplantısında rozet takılırken konuşan Fakıbaba, “Şuanda Urfa’da müthiş bir bayram var” dese de burada durum pek öyle değildi.

 

 

MUSTAFA ARISÜT/HABER ANALİZ-İPEKYOL FOTO: ŞAHİN ÖZNUR

 

 

Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba artık Ak Partili. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti TBMM Grubu'ndaki konuşmasına başlamadan önce partisine katılan Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya partisinin rozetini taktı. Törende, Başbakan Erdoğan’a “Başkan” diyerek konuşmasına başlayan Fakıbaba, heyecanını dile getirdikten sonra şöyle konuştu: “Sayın Başbakanım sizleri, arkadaşlarımı, ailemi özlemiştim. Bana bu fırsatı verdiniz, size yürekten teşekkür ediyorum, minnettarım. Sizin hoşgörünüz, büyüklüğünüz bana bu fırsatı verdi. Şanlıurfa'da müthiş bayram var. Bu bayramın nedeni sizsiniz.”

 

 

ALTI ÇİZİLMESİ GEREKEN SÖZLER

 

Fakıbaba, partiye gelişinin nedeninin, sadece makam olmadığını; AK Parti'nin şanlı üyeliğini alabilmek olduğunu kaydederken, “Bundan sonra sizin ve partimin emrinde olacağım, bir nefer gibi çalışacağım” diye konuştu.

 

Fakıbaba’nın katılımı konusunda Başbakan Erdoğan ise, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

 

 

CEKETİN ARDINDA PARTİYE UYUMSUZLUĞU VARDI

 

2009’daki yerel seçimler öncesinde bazı milletvekillerinin Başbakan Erdoğan’a “Urfa’ya ceketinizi assak belediye başkanı seçtiririz” sözleri Güneydoğu’nun önemli belediyelerinden Şanlıurfa’ya bomba gibi düşmüştü. Fakıbaba da, “Ceketi koysak seçtiririz” diyen milletvekillerine meydan okuyarak, bağımsız girdiği seçimden zaferle çıkmıştı. Hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden önce Şanlıurfa’ya yaptığı gezi sırasında, Erdoğan’a tepki gösteren bazı vatandaşlar evlerinin pencerelerine ve balkonlarına ceket asarak tepkilerini ifade etmişti. Erdoğan da, Ak Parti’yi kastederek, “Bu trenden inen bir daha binemez” demişti.

 

 

OYMAK, ‘VEKİLLERİN EMRİNE GİRER’ DENDİ

 

Ak Parti teşkilatının ve milletvekillerinin Fakıbaba’nın tekrar aday olmaması konusundaki ısrarının perde arkası, Fakıbaba’nın partinin taleplerini karşılamaması ve uyarılarını dikkate almamasıydı. Bu nedenle Başbakan Erdoğan da ikna edilerek, parti teşkilatına uyum sağlayacağı düşünülen Mehmet Oymak Ak Parti’den belediye başkan adayı gösterilmişti. Oymak, başta milletvekillerinin her türlü talebini karşılamak için belediye imkanlarını peşkeş çektirecek birisiymiş gibi lanse edilirken, Fakıbaba kendisinin halkın emrinde olacağı yönünde imaj oluşturmuştu.

 

 

MECLİS ÜYELERİ GÜVENMİYORDU

 

Seçildiği 2009 yılından bu yana, başarılı olduğu ilk dönemin mirasını hızla tüketen Fakıbaba, ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadı. Özellikle çoğunluğu elinde bulunduran Ak Partili belediye meclis üyelerinin, “Belediyeyi daha fazla borçlandırmayalım” şeklinde sunduğu gerekçelerle; yapmak için yetki istediği birçok proje reddedildi. Birinci dönemde herkese “Urfa’mıza yakışır büyük projeler getirin” diyen Fakıbaba, ikinci dönemde adeta mazeret üreten ve imkansızlıklardan yakınan birisi oldu. Öyle ki, partilerine girmeye çalıştığı meclis üyeleri ile tartışıp kötü olmamak için çoğu zaman belediye meclisine başkanlık bile yapmaktan kaçındı. Çünkü sunduğu mantıklı projeler karşısında bile kendisine yeterli güven duyulmadığı için projeleri reddediliyor, bu da kendisinin hem moralini hem de motivasyonunu bozuyordu. Kentin ulaşım sorununu çözmek için çok istediği halde 50 otobüs bile alamayacak kadar yetkisiz bir başkan haline gelmişti. Bunun yanı sıra hükümetin kendi belediyelerine tanıdığı imkanlardan da yararlanamıyordu. Ak Parti’ye katılım Fakıbaba için bir zorunluluk haline gelmişti. Aksi halde seneye yapılacak seçimlerde halka anlatabileceği önemli projeleri yoktu.

 

BAĞIMSIZLIĞININ AVANTAJLARI DA VARDI

Tüm bunların yanı sıra Ak Partili olmayışının avantajları da vardı. Belediyede defalarca imar, kaçak yapı, plan ve bütçe birimlerinde usulsüzlük tespit edilmesine rağmen kentteki tüm siyasi partiler muhalefet etmek istemiyordu. Çünkü Fakıbaba’nın kendi partilerine geçebileceği yönünde umut besliyorlardı. Bu nedenle bugüne kadar belediyede ters giden hiçbir durum yüksek sesle ifade edilmedi.

 

FAKIBABA HAKKINDA KONUŞULANLAR

 

Dün yaşanan bu gelişmenin ardından akıllarda kalan en önemli kanaat “Demek ki Ak Parti Treninden inen tekrar binebiliyormuş” sözü olurken, sosyal medyada da benzer sözler yer aldı:

 

 “NezirAsaroglu ‏@NezirAsaroglu: Fakıbaba çok ustaca bir hamle yapmış görünüyor. Öğrendiğim kadarı ile Akparti aday yapmayı söz vermiş velev ki yapmadı sonuç belli”

 

“rusen cakir ‏@cakir_rusen: Fakıbaba'nın AKP'ye dönmesi, siyasette her zaman her şeyin mümkün olduğunun yeni bir kanıtı. Bir bakarsınız Erdoğan onu aday göstermemiş.”

 

“Ahin GÜNEŞ ‏@ahingunes: AK Parti kendine yakışan büyüklüğü göstermiştir. Trenden inerken kafa tutan da, trene binmeye çalışan da Fakıbaba'dır. Sonuç Urfaya hayırlı olsun”

 

“Yusuf Sabri Dişli ‏@YusufSabriDisli: Yandaş ya da karşıt olursan bir gün ortada kalırsın. Son örnek; FAkıbaba Pürü pAkı oldu bakalım kimler HelAk oldu.”

Bu haber toplam 7271 defa okunmuştur.
İsim: ABİT KARTAL - Başlık: HATASIZ KUL OLMAZ
HER İNSAN HATA YAPABİLİR.BEN BAŞBAKANIM HATA YAPTIĞINI KABUL EDİYORUM.AMA HELAL OLSUN BAŞBAKANIMA YAPMIŞ OLDUĞU HATAYI GÖRDÜ Ş.URFA HALKININ MİLETVEKİLLERİNİN ADAY ETMEDİĞİ ÇEKETİMİZİ ASARIZ İSTEDİĞİMİZ DAYI BAŞKAN YAPARIZ LAFINI Ş.URFA HALKI YANLIZ BIRAKILAN FAKIBAYA SAHİPLENMİŞ VE MİLLETVEKİLLERİNE SÖYLEDİKLERİ SÖZÜ YEDİRMİŞTİR.YİNE BAŞBAKANIM YANLIŞ SÖZÜNÜ FAKIBABAYI SEÇEN HALKA BİR NEVİ URFAYI SEVEN SEÇEN BAŞKANA TEKRAR KUCAK AÇMIŞTIR.BAŞBAKANIMA SAYGI YAPTIĞINI HAREKETİ DESTEKLİYORUM.
İsim: ömer - Başlık: hiç olmadı
bu birleşim urfa için faydalı olabilir ama ne fakıbaba için nede akp için hiç etik olmadı her iki tarafta onurlu duruşlarını sergilemeliydi siysatin yine o kirli yönünü gördük bu örnek ile