HÜKÜMET BİNASINA TARİHİ RESİMLER
HÜKÜMET BİNASINA TARİHİ RESİMLER
28 Mart 2011 - Pazar 11:09
Şanlıurfa’nın Akçakale Kaymakamlığı Hükümet binasının iç duvarlarına tarihi resimler çizdiriyor.

 Hükümet konağına başta Çanakkale şehitlik anıtı, Harran kümbet evler, Tarihi han-el barur, Şuayb şehri ve Şanlıurfa kalesi figürleri çiziliyor. Tarihi mekân resimlerinin hükümet konağına çizilmesinin duvarlara farklı bir zenginlik katacağını ifadeden yetkililer, çizimlerin bitiminin ardından, hükümet konağı sanatsal bir sergiye dönüşecektir” dedi.

 

 Akçakale ilçe kaymakamlığından alınan bilgiye göre; “Hükümet konağının boş olan duvarlarına tarihi ve anlam ifade eden figürler çizilmektedir. Başta Bu ülkenin bize miras kalmasında, bu toprakları kanları ile sulayan aziz şehitlerimizin anısına Çanakkale şehitler anıtı, tarihi Harran kümbet eveler, han-el barur, tarihi Şuayb şehri ve Şanlıurfa kalesinin figürleri çizilmektedir. Hükümet konağına bu anlamlı yerlerin figürlerinin çiziminin bitmesinin ardından, hükümet konağının içi sanatsal bir sergiye dizaynına dönüşecektir. İnsanların bilincine bazı mesajları vermek için resim ve sanat önelli bir yer almaktadır. Bu duvarlarımız şehitlerin ve tarihin zenginliğimize ev sahipliği yapmalıdır diye düşünüyoruz.”dediler

  

Hükümet konağına yapılan resimler, Süleyman şah ilköğretim okulu görsel sanatlar öğretmeni Erdal Arslan ve YİBO resim öğretmeni Gülabi Yılan tarafından çiziliyor.

Bu haber toplam 6274 defa okunmuştur.