OĞUL OTUNUN VÜCUDUMUZA FAYDALARI
OĞUL OTUNUN VÜCUDUMUZA FAYDALARI
07 Mayıs 2010 - Pazar 10:54
Yazarımız Numan Aladağ sizler için araştırdı... işte Oğul otnun vücudumuza faydaları....

OĞULOTU  (KOVAN OTU, TURUNCAN, MELİSA MELİSA, ACEM OTU LİMON OTU)

    ARAPÇASI: Bedrencbuyah, Haşişetü’n – Nehtüncan, Reyhanü’l –Leymuniy.

    FARSÇASI: Türüncan.

    LATİNCESİ: Mellisa officinalis

    ORJİNİ: Akdeniz havalisi

   

    BİRLEŞİM: Tanen ve uçucu yağ taşımaktadır. Uçucu yağ birleşenlerinin en önemlisi; citral, citronellal  (%38–42), sitronellol (%29–31) ve linalol’dur. Oğulotu yağı kıymetli bir yağdır. Ayrıca; reçine ve suksinik asit ihtiva eder. Kaliteli oğulotundaki uçucu yağ oranı %0.o2-o.23 arasında değişir, ama %0.04 ‘ten az olmaması gerekir.

     TABİATI: Oğulotu ikinci derece sıcak ve birinci derecenin başlangıcında kurudur.

Oğulotunun Asya, Uzakdoğu ve Okyanusya da aşırı derecede tüketilmesi dikkatimi çekmişti.  Nedenini sorduğumda aldığım cevap şaşırtıcıydı. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Oğulotu (Melisa officinals) nedir? Ballıbabagillerden 20–100 cm. yükseklikte, açık sarı veya beyazımtırak çiçekleri olan ince, yumuşak tüylü, limon gibi kokan bir bitkidir. Oğulotu Akdeniz kökenlidir. Sağlıklısı taze olanıdır. Rengi beyaza yakın yeşildir. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Mutfakta ve halk sağlığında 2000 yıldır Akdeniz ülkelerinde kullanılarak dünyaya yayılmıştır. Çok ilginçtir, oğulotu arıların sevdiği bitki iken, bahçelerde meyve ve sebze yapraklarına zarar veren böcekler ve insanlar için en tehlikeli hayvan olan sivrisinek oğulotunu hiç sevmez.

 

Halk arasında kara safra olarak bilinen melankoli hastalığına, sinir krizlerinde veya deprestif (ruhsal çöküntü) hallerde, huzursuzluk, sıkıntı, gerginlik gibi nedenlerin yarattığı baş ağrılarında ve istem dışı kasılmalarda (kramp) oldukça etkilidir. Sinir krizi demek; şeker hastalığına davetiye çıkarmaktır. Şeker hastalığının baş sebebi sinir krizidir. (depresyon) Oğulotu’nu kullananlarda irsi olmadıkça şeker hastalığına nadir rastlanır.

Kalbe ferahlık vermek, bitkinin hassalarındandır. Tecrübe edilmiş ve modern tıp tarafından da onaylanmıştır.

Özellikle geceleri titremeler, huzursuzluk ve korkmak gibi hallerde, kanın hareketini tasfiye eder. Üşütmelerde mide ve diğer iç organların çoğuna faydalıdır. Göğsü temizler, nefes alma güçlüğünü ve öksürüğü giderir. Ayrıca; sara hastalığına ve beyin damarlarındaki tıkanıklığı birleşimindeki kimyasal özelliklerine göre bu hastalıkları iyileştirme özelliğini taşır.

Yaprağından bal veya şekerle yapılan macun yenirse; horlamadıkça nefes darlığına iyi gelir.

Oğulotu; görme, işitme, tatma, dokunma ve algılama yeteneğini arttırır. Balgamı ve sevdalı hastalıklarına karşı etkilidir. Kalbe ve ciğerlere kuvvet ve ferahlık verir. Özellikle kalp üzerindeki etkisi neredeyse benzersizdir. Sıkıntıyı ve çarpıntıyı giderir. Uyuz hastalığına iyi gelir. Dimağı açar.

Bütün bu rahatsızlıklarda kullanılış biçimi; yaprakları salatalara katılır, ayrıca taze olarak tüketilmeli, tazesi bulunmazsa katkısız pastörize meyve suyuna katılarak robotta çırpılıp içilir.

Dikkat: Kalbe ferahlık vermek ya da sevdayı gidermek için günlük kullanılacak miktar; tazesi 70 gr. kurusu 35 gr.dır.

 

Harici faydaları:

Yaprağını ezip, göz kapaklarına koymak; göz ağrısını giderir.

Yapraklarını tuz ile merhem (Krem) gibi oluncaya kadar dövüp, yakı yapmak; yaraları temizler, tümörü (ur) yok eder. Tüm aza ağrılarına iyi gelir.

Yapraklarının usaresi göz etrafına sürülürse; göze kuvvet verir.

Yapraklarını dövüp, bal gibi yutulursa; yatar konumda iken nefes alma zorluğu çeken kimselere çok etkilidir. Mafsallara (eklem yerleri ve adaleler) yakı gibi uygulanırsa; ağrıları giderir.

Oğulotunu çiğnemek; ağız kokusunu giderir, ağza ferahlık verir.

Yemek ve koklamak; dimağı açar, hazmı kolaylaştırır.

Yaşlanmayı ve saç ağarmasını geciktirir. Mide ülserine iyi gelir.

Sinir krizlerinde şikâyetleri ortadan kaldırır. Hafızayı kuvvetlendirir. Astım için çok faydalıdır. Hıçkırığı geçirir, bağırsak gazını giderir. Uzun süre kaynatılarak elde edilen suyu varjinal lavman olarak kullanılır.

 Dünya da ve Türkiye’de bu güne kadar oğulotlu  peynir  yapılmamıştır.  Oğulotlu peynirin  tadına doyum  olmaz.  Süt  mamüllerinin  tüketiminde bağırsak gazı oluşur, oğulotlu  peynir  gaz oluşumunu  önler. Peynirin gaz  yapma  endişesinden kurtarır.

Oğulotu’nu limonataya katıp kahvaltı da çay yerine bu doğal limonata’yı içerseniz  tadına doymayıp, vazgeçemiyeceksiniz. Afiyet  olsun

 

         ÖNEMLİ NOT:  1- OĞULOTU’NUN daha etkili olmasını istiyorsanız? 100–120 gram oğulotunu yıkayıp doğrayın, bir litrelik cam kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatıp dekoksiyon (Soğuk demleme)  usulü ile 12 saat demlendirip, daha sonra süzüp tekrar kavanoza koyup (4)  dörder saat ara ile günde 4 su bardağı içilebilir.  Dekoksiyon demek soğuk demleme demektir. Sıcak demleme’ ye ise infuzyon denir. Dekoksiyon usulü kullanmak; infuzyon’a göre  (3)   üç kat daha etkilidir. Bitki sıcak suyu görünce yüzde 40–50 etkisini kaybeder. 

2- Varis’i olanlar günde bir su bardağından fazla içmemelidir.  Oğulotu damar açıcı  özeliğine  sahip olduğu  için  varisi  azdırır. (ilerletir)

 

 

Akla uygun inancın temeli üreticiliktir, inancımıza göre yaşamak, üretici olarak  yaşamak demektir.

Yeni şeyler denemediğiniz sürece yeni şeyler öğrenemezsiniz.

 Herkes aynı şeyi düşünüyorsa kimse fazla bir şey  düşünmüyor  demektir

 

EY TÜRK MİLLETİ! DÜŞÜNELİM, ÇALIŞALIM, ARAŞTİRALIM,  ÜRETELİM Kİ  SAĞLIKLI  VE  HUZURLU  OLALIM

 

        SAĞLIK VE MUTLULUK DİLEKLERİMLE.

 

Numan ALADAĞ

      Herbalist

 

1985–2010 yılları arasında ASYA, UZAKDOĞU, AFRİKA VE OKYANUSYA tarımsal, halk hekimliği ve kaynak kişilerle sohbet ve araştırma notları.

Bu haber toplam 37343 defa okunmuştur.